Есенно-зимният период наближава, а с него и грижите за зимната подръжка на автомобила – гуми, доливане на масло, зимна течност за чистачки и антифриз. Автомобилът не е е единственият обаче, който се нуждае от специализирано отношение през този период – мисля, че е редно и собственикът му също да се поглези и да получи нужната доза добро настроение и малцово гориво, което да го стопли поне до коледните празнични моменти. За това обещават да се погрижат организаторите на четвъртото поредно издание на Whiskey fest Sofia 2015 /Уиски фест 2015/. Къде, кога, как, защо и колко ще се помъча да ви обясня в идните минутни и редове.
„София става столица на уискито!“, „Уискито потича в София!“, „Уиски елитът се изсипва в София!“ … Много подобни заглавия може да срещнете във времето преди събитието и да призная честно, звучат ужасяващо тежко и натруфено. Излишният патос не е лошо нещо, но нека се придържаме към умерения оптимизъм и да хвърлим по-скоро приятелски поглед на събитието. И така, за повечето от вас провеждането му през изминалите години навярно е останало в сянка. Какво представлява то?
Събитието е вдъхновено от провежданите на запад мероприятия от този вид и по най-лесно бих го описал като тестови полигон за малцово-зърнени вкусотии. Тази година отново ще се проведе в SEC в мол Парадайз, който бе негов дом и през 2014г. /повече за отминалото събитие представа може да добиете от статията ми за Уиски фест 2014г., следвайки този линк, където има и добра база данни със снимки, илюстриращи част от предлаганите дестилати/. Замисълът му е ясен – да съчетае полезното с приятното. От една страна на това събитие фирмите-вносители и търговци на уиски разполагат свои щандове, от които може да закупите чашка с уиски /около 20-30 гр., по спомен, освен ако отливащият е по-щедър или стиснат/ и по този начин да пробвате иначе недостъпни или солидно скъпи напитки, които има вероятност и да не ви допаднат. Това е ползата за нас, ако спазваме етикета на поведение и не прекаляваме с пробите, разбира се. Зад щандовете стоят бармани и представители на марки, които пък могат /доколкото самите те са запознати/ да ви предоставят полезна информация за произхода и качествата на уискито. Миналата година ми направи впечатление, че някои от барманите бяха понаизустили словата и звучаха малко машинално и скучновато /може би са се и притеснявали/. Изгодата за търговците е, че на такъв форум лесно могат да спечелят бъдещи клиенти в наше лице и да си направят малко реклама.
„Валутата“, която купува мострите с уиски са талоните, които се закупуват от входа /с някои от билетите получавате няколко талона/. Направи ми впечатление, че минаталата година за няколко талона можеше да се опитат чудесни дестилати /имам предвид и вкусни, и редки, и възрастни/. Талоните имат някаква стойност и по подобие на ваучерите може да презаредите с нови хартийки. Отделно от това на входа има организиран щанд-магазин с наличните на феста бутилки, които също може да закупите, като на миналия фест бе налична и специализирана литература. Дали цените са изгодни или не не се наемам да кажа, тъй като не ги следях миналата година.
Освен дегустационните щандове и наредените в центъра сепарета и маси, тип щъркел, на събитието се провеждат и дегустационни класове. Програмата за тях ще поместя по-долу, но виждам, че още е непълна и се очаква обновяването `и. По време на едночасовите класове участниците сядат на заредените с уиски места /на които има и задължителната вода/ и слушат лекторите. След няколко думи се преминава към опитване и време за евентуални питания. Процедурата се повтрая да присушаване и на последната чаша, след което отново има възможност за въпроси. Финалният етап е раздаването на сертификатите – приятни книжки, своеобразни „дипломи“, че успешно сме преминали обучителния курс. В повечето случаи се създава готина атмосфера, стига презентиращият да не е „кон с капаци“, машинално възпроизвеждащ сценарий или хвалебствията към марката-господар.
Ето я и обещаната програма за трите дни на събитието:
Петък, 30.10.2015г.
Събота, 31.10.2015г.
Неделя, 01.11.2015г.
До тук добре. Виждаме класовете, или сигурните от тях. Кои уискита ще се пробват там? Засега не мога да ви кажа. Още нямам информация, но при яснота ще допълня статията.
Кои марки ще бъдат представени на щандовете за проба или за закупуване като цяла бутилка /има и такива дестилати, които ще могат единствено да се закупят „на сляпо“, без проба, което е слабост/. Тук поне има яснота и долу предлагам списък на дестилериите/ уиски марките, които ще са налични на територията на феста /ако искате да научите повече за тях прегледайте разделите „Дестилериите А-К“ и „Дестилериите L-Z“/:
1. Бърбън и тенеси уиски:
Wild Turkey bourbon
Jack Daniel`s
Maker`s Mark bourbon
Knob Creek
Hudson whiskey
Jim Beam
Bulleit rye/ bourbon
Four Roses
2. Ирландско уиски:
Tyrconnell irish malt whiskey
Writers tears irish whiskey
Redbreast whiskey
Powers whiskey
Paddy whiskey
Midleton whiskey
Kilbeggan whiskey
Greenore whiskey
Tullamore Dew
Jameson whiskey
Connemara whiskey
Bushmills whiskey
3. Японско и тайванско уиски:
Yamazaki whsky
Hakushu whisky
Hibiki whisky
Nikka whisky
Kavalan whisky
4. Шотландско уиски /малцово и бленд, смесено/:
Teacher`s whisky
Ballantine`s whisky
Aberlour whiksy
Ardbeg whisky
AnCnoc whisky
Ardmore whisky
Glen Moray whisky
Auchentoshan whisky
Balblair whisky
The Balvenie whisky
William Peel whisky
Strathisla whisky
Speyburn whisky
Singleton whisky
Scapa whisky
Royal Salute whisky
Old Smuggler whisky
Old Pulteney whisky
Monkey Shoulders whisky
The Macallan whisky
Laphroaig whisky
Lauder`s whisky
Glenglassaugh whisky
Islay mist whisky
Highland Park whisky
Hankey Bannister whisky
Grant`s whisky
Grand Macnish whisky
Glenmorangie whisky
The Glenlivet whisky
Glen Grant whisky
Jura whisky
Johnnie Walker whisky
Glenfiddich whisky
GlenDronach whisky
Glen Garioch whisky
The Famous Grouse whisky
The Dalmore whisky
Cutty Sark whisky
Chivas Regal whisky
Cardhu whisky
Bowmore whisky
BenRiach whisky
Talisker whisky
5. Ликьор на базата на уиски:
Drambuie
Това са обявените марки. Прави ми впечатление липсата на Mortlach, Lagavulin, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Glengoyne, Cragganmore, Glenfarclas, които бих се радвал някога да видим на щанд и тук /част от тях присъстваха миналата година/.
Цените на билетите са по правило примамливи.
1. Стандартен билет: 15 лв, включва вход, дегустационна чаша и няколко талона за по-базовите уискита.
2.Премиум билет: 25 лв, вход, дегустационна чаша и няколко талона за по-скъпо уиски.
3. Майсторски билет: 35 лв, вход, майсторски клас с дегустация на уиски, което не се намира на щанд.
4. Премиум билет + майсторски билет: 155 лв, вход, 4 майсторски класа, с опитване на по-специални напитки, дегустациона чаша и талони за по-скъпи уискита, като при билет № 2.
От цените има 10-процентова отстъпка ако се закупят до 02.10.2015г., като важат и за трите дни /на входа слагат подобие на гривна за ол-инклузив пакет, която има номер/.
Аз още се колебая кой или кои класове ще посетя. Засега се насочвам към един клас, но чакам допълване на програмата, което се надявам да се случи възможно по-скоро. През другото време ще се лутам покрай щандовете, ще подготвям бъдещи ревюта, снимки и материал за последващи статиии. Мисля да посетя и магазинната част. 😉
При промени в информацията ще актуализирам брифинга своевременно.
Наздраве, приятели!
Качество преди количество!