Dark Mode On / Off

Glenfarclas 1993-2013 Oloroso sherry casks single malt whisky

 По утвърдена традиция първата среща между приятели и добри познати в началото на всяка година започва с поздрав. Аз не харесвам обаче пожеланието за много години – не искам много, ако не са изпълнени със смисъл, ако не са здрави и зареждащи. Благодаря, но те ми звучат повече като проклятие или наказание – все едно някой да ми пожелае да пия много некачествено уиски. За мен удачното словосъчетание е „За качествени години, приятели!“ Това е и мотото на начинанието ми – затова с тази фраза завършвам и всеки изпратен мейл със статия от блога, адресиран до тези от вас, които са избрали тази форма на информираност за случващото се тук. Питали са ме как се „пие уиски с торти, ядки, мезета и прочие“, на което аз, отново воден от тази си позиция, отговарям, че човек следва да се наслаждава на уискито, да го опознава и цени, не да гони някакви количествени достижения. Аз не пия уиски, аз го обичам и му се наслаждавам, затова търся качественото в него, а не количественото/ „многото“, както ми звучи онзи тривиален поздрав, който не смеем да променим по незнайни причини. Вече го търся това качественото над 11 години и знам, че то не идва в големи количества.

 Та, приветствам ви с добре дошли в първата статия в Храма на уискито за 2025г., с която искам да ви пожелая качественото да бъде винаги около вас, а не количественото! Затова и реших първото описано от мен уиски за сезона да бъде нещо вкусно, носещо духа на една леко отминала епоха, па макар и едва от преди 10 години, когато благинката е била бутилирана. Представям ви Glenfarclas 1993-2013 Premium edition Oloroso sherry casks single  malt whisky.

 Преди да продължа с повествованието искам да споделя кадър на пълното стъкло с уискито. То пристигна при мен в ранното лято на 2023г. и с удоволствие бе споделено от мен с приятели. И така достигна актуалното си ниво, което ще видите на другите снимки, направени от мен на първи януари. При отварянето му уискито, за което ще дам по-подробна информация след малко, ми се стори някак плахо и реших да му дам време. Другото, което ми направи впечатление е по-скоро една тенденция при част от бутилките на дестилерията Гленфарклас – корковите им тапи не са от най-издържливите и вече няколко погинаха в ръцете ми. И ако тук пред мен стои шише, пълнено преди 10-11 години, то такива неприятности съм имал с корка и на по-нови и пресни експресии на малца от Спейсайд. Попадал съм и на други аналогични коментари от колеги и се надявам тези недостатъци да са отстранени в по-актуалната практика на производителя.

 Но стига за корка, да поговорим за течността в стъкленицата. Минаха доста месеци от отварянето ѝ, никак не малко въздух влезе в нея и онзи ден реших да я проверя. Това, което подуших през гърлото бе значително подобрена версия на първоначалните ми усещания. Възприятието ми се засили още повече, щом налях от уискито в чашата, гравирана от вече несъществуващо студио в града с името на блога – подбрах си мястото за снимки и запечатах красотата на ретро визията на етикета и бутилката, пусната в продажба през април 2013г. за немските ширини.

 Именно, защото този Фарклас от 1993г. е бил предназначен за Германия, информацията на задния етикет е отразена на немски. А тя красноречиво сочи броя и вида на ползваните в партидата бурета, наброяваща общо 9000 бутилки. Всяка една от бъчвите преди това е съхранявала олоросо шери, а номерата им са: № 16, 17 и 18, напълнени на 03.02.1993г.; № 505, 506, 507 и 508 от 01.03.1993г.;, № 1204 и 1205 от 29.03.1993г.; № 3945, 3946 и 3947 от 10.11.1993г. и бъчви с № 4412, 4413 и 4414 от 25.11.1993г. След смесването им алкохолното съдържание е редуцирано до 46%. Цветът съм почти сигурен, че е напълно естествен, тъй като Фарклас не ползва карамел е150а. Не разполагам със самата кутия и на бутилката не е посочено дали уискито е студено филтрирано – аз му добавих вода веднъж и то се замъти.

 Аромат – плодове от червената гама като малини, ягоди, касис. Намек за мириса на палачинки с масло и със сладко от червен плод, лека джинджифилена пикантност, усещане за восъчна пита, винени заемки, които силно ми напомниха на влияние от руби порто. Асоциация с аромата на сладникава напитка/ сок от червени плодове /малини/. Нотки ягодово сладко, шоколадова вафла, сладки червени ябълки, а постепенно се разкри и малко по-тъмен мотив, присъщ на олоросо влиянието. С вода – захарно петле, йогрут с кайсии и манго. Вкус – сериозна сладост, съчетана с леко хапеща пикантност и прилика със сладък/ захаросан джинджифил. Отприщва слюноотделянето, като носи отново богата асоциация с червени плодове като малини, череши и ягоди. Още червени ябълки и зрял сочен цитрус. Танините са доста слаби. С вода – сладост с чили заемки, винени нотки, сладко от червен плод, още сладки цитруси. Финал – среден, сладост, приятна пикантност, усещане като от сладко десертно вино, сладък портокал и зряла мандарина, слаби танини. С вода – пикантност, пияни вишни, мента, мед и асоциация с шоколад с мента.

 Оценка: 88/100. Цена: не е аткуална.

 В обобщение: уиски с винен профил, който повече ми напомни на руби порто, отколтоко на шери олоросо. Трябва да открия друга бутилка, за да проверя дали моята не бе малко изветряла. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Препоръчани статии