Преглеждам архива на блога и забелязвам, че до момента някак съм пропуснал да опиша Бунахавън 18 след промяната в дизайна ѝ, който се случи преди няколко години, а последното нейно ревю датира от юни 2017г., когато все още в продажба бе старата визия на уискито. А това са си повече от седем години, стоящи между тогавашния ми уиски очерк и настоящата статия, която нанасям тук вече в последните мигове на 2024г. И тогава, и днес харесах благинката, но в тази нова премяна ми допадна повече, което ще си проличи съвсем скоро. И при двете партиди имаме изцяло шери отлежаване, но актуалната бих описал без колебание като шери звяр по учебник, който пасва като дялан камък на сезона, изпълнен с уханието на сладкиши и всякакви други вкусотии. А и сега е времето, когато развързваме кисиите си, за да се поглезим с нещо по-специално и по-скъпо. Това уиски отговаря и на двата критерия.
Бунахавън може би вече ви говори достатъчно като производител, тъй като 12-годишната му експресия, която играе доста добра роля като въвеждащ малц в портфолиото на компанията, често е на промоция в онлайн магазините тук. Дори и сега и предполагам, че мнозина прохождащи ентусиасти са се престрашили да заложат на уискито с трудното за произнасяне име. Но това, което съм забелязал е, че колкото по-тегаво за изговаряне е някое уиски, толкова по-вероятно е купуващият го за първи път да остане приятно изненадан от него. Закономерност, която си обяснявам с факта, че до преди години повечето от нас разпознаваха няколко марки, тъй като единствено те бяха налични и при тях нивото на уискито не винаги бе високо. С вариациите на Bunnahabhain с посочени години считам, че е налице точно противоположната тенденция и си струват поне опитването, а ако човек може да си ги позволи и купуването. И докато съм на вълна стойност, не мога да пропусна да отбележа драстичния скок в цената на Буна 18 от последната ни среща. Тогава бутилката ми костваше около 170 лева, докато сега гравитира около 350 лева, а това си е сериозна сума. Но времената не са същите.
Бунахавън е дестилерия от шотландския остров Айла и имах удоволствието да я посетя през лятото на 2022г. Представил съм своите бележки за това тук и ако ги прегледате, ще видите как изглежда района около дестилерията, морския бряг и красотата на о-в Джура, стоящ на близка дистанция от Айла. Снимки от производствените площи в дестилерията няма по простата причина, че тогава все още не бяха възобновили туровете там – изпитваха недостиг на персонал в този труден период и ми предложиха единствено гостуване в магазинната площ и складова дегустация с гида ни Дейвид, който бе чудесен домакин. Затова трябва съвсем скоро да се завърна там и да си спретна тур, документиран с надлежни фотоси и отзиви.
Независимо че Бунахавън произхожда от Айла, повечето ѝ уискита не са опушени. Има и експресии, повлияни от влиянието на торфа, но регулярното ѝ портфолио с посочена възраст страни от категорията на опушените дестилати. Както и пълнолетната разновидност, при която опушеност няма. Но за сметка на това е налице интензивно винено влияние, тъй като бъчвите с уиски, които формират партидите от него, преди това са съдържали испанското шери. За това свидетелства и силно наситеният цвят, който не е подправян с карамел е150а. Уискито не е студено филтрирано и е бутилирано при 46.3% алкохол.
Аромат – месеци, след отварянето на бутилката и вече спокойно я описвам като шери бомба по учебник. Нотки кожа, сушени подправки, тъмни плодове, череши, сладкиш с канела, какао, шоколад, домашни меденки с леко прегоряла основа, сушени сини сливи, сладко от тъмни сливи, кола, лек ментов мотив, шоколад с мента, тофи/ карамел, спомен за сини сливи покрити с разтопен тъмен шоколад, пикантност, тютюн, мед, пудра захар, десерт с мед и шоколад. С вода – все така водещ тъмен профил, лека киселинност, която издава влиянието на олоросо шери, сладки карамелени тонове. Вкус – сладост, чили, сладко от сини сливи, сладникава тъмна бира, танини, чувство на трохи и дървесност, карамел, прах, препечено. Отприщва слюноотделянето. Водещ шери профил. С вода – сладост, следвана от усещане за лека киселинност и танини, орехи, йод и тъмни винени заемки. Финал – среден, сладост, съчетана с пикантност, танини, огромно винено влияние, мента, сушени сини сливи, препечена филия, мед, восък, какаов десерт. С вода – сладост, пикантни подправки, препечена филия сък сладко от сливи.
Оценка: 90/100. Цена: около 350 лева.
В обобщение: уиски, попадащо в графа шери звяр.