А какво можем да си кажем за марката „Cutty Sark“? „Къти Сарк“ е името на бърз кораб от клас „клипер“, който през 19-ти век яростно кръстосвал морските ширини в служба на Кралицата. Под яростно разбирайте до 18 възела. Основно пренасял чай от Азия, а сега е закотвен на Гринуич в Лондон. Името му, привнесено и към марката уиски, е вдъхновено от героиня на Робърт Бърнс /да, поетът на Шотландия, който някога бил акцизен бирник и гонел незаконните производители на уиски, от чиито отвари обичал да се опиянява и вдъхновява/, млада вещица – Нани Дий, носеща дреха /наречена къти сарк на галски/, даваща `и несравнима бързина.
Марката уиски възниква през 1923г., когато търговците на вино „Berry Brothers & Rudd“ от Лондон я основали в отговор на завишеното търсене на уиски. Уискито, което предлагали било смесено, бленд и го закупували от различни производители. Основните малцови съставки произлизали от дестилериите на Glenrothes, чието уиски скоро ще ви представя и от тази на Tamdhu /Тамду/. Идеята на търговците била да го наложат в САЩ и затова го създавали по вкуса на американските клиенти. Но дошъл „Сухия режим“ и касите с уиски започнали да се внасят нелегално, в т.ч. и през Канада. Не че това е намалило консумацията на уиски – просто хитрите търговци наложили коктейлите с него, в т.ч. и с Къти Сарк, за да заблудят властите. Може би и заради това част от дестилатите на Сарк носят името на Сухия режим, а в сайта на актуалните собственици на марката – компанията „Едрингтън“, уискито е определено като идеално пасващо на коктейли.
Спомням си, че в магазинната мрежа се намираха и други представители на компанията, като 25-годишното смесено уиски. Преди години не му бях отделял внимание, защото тогава не бях толкова запленен от уиски вселената. Преди няколко месеца отново срещнах четвъртвековната бутилка /течността е на толкова/, но този път в магазина на „Gordon & MacPhail“ в Елгин и вместо да я купя си набавих някои други вкусотии, сред които и пакет с пет миниатюри на Highland Park. Чутовен сет, включващ 25- и 30-годишните им уискита, както и все още непредставеното от мен 15-годишно тяхно уиски. Цената му почти покриваше тази на Стария Къти Сарк и очаквано го оставих на рафта. Но да се върна към по-младия му роднина.
Днес си говорим за Cutty Sark 18 y.o. Подозирам, че е с подсилен цвят и че е студено филтриран. Бутилиран е при 43% алкохолно съдържание след неизвестно за мен отлежаване. Усетих шери влиянието, но предполагам за купажа е ползвано и бърбън отлежало уиски, било то малцово или зърнено.
Аромат – дървесност, череши киснати в алкохол, карамфил, билков чай, мед, сушени тъмни плодове, кайсии, заемки шери, кайсиев ликьор, ванилов крем с ромова есенция, в някаква степен ми напомни на Glenrothes Vintage reserve и на старата версия на Bunnahabhain 12, която представих през лятото. Долових нотки зелен банан, доза свежест, слаба спиртност, прегорял крем карамел, какаов крем, ядки, кленов сироп. Постепенно мирисът стана по-тъмен, като се появи и спомен за сладки „брауни“ с шоколад, нотки сушени фурми, приятна сладост, шоколадови курабийки, сладко от круши, билки и асоциация с мириса на блат за сладкиш от строшени бисквити с какао и кафе. С вода – зърнена свежест, шоколад, намек за малини във фонов режим. Вкус – сладост, малц, сушени плодове, слаба опушеност, билки, пикантност, какаов шоколад, но не от най-нагарчащите, канела, сол, солен карамел, препечена филия. Отприщва слюноотделянето. С вода – по-сладък, повече малц, карамел, млечен шоколад и наистина слабо влияние на опушеността. Финал – среден по продължителност, пикантен, свеж, зърно, леко суховат, носещ прилика със свеж плод, череши, череши киснати в алкохол, спомен за прегорял плод и прегорял крем брюле, но без силна сладост, мотив на екзотичен плод. С вода – слаби танини, препечено, свеж плод, лешници и зелена трева.
Оценка: 86/100 /последвайте линка в червено за още подобни статии/. Цена: неизвестна.
В обобщение: пример за добре смесено уиски с явен малцов характер, при което отчетливо се долавя влиянието на виното шери.