
Честит понеделник на всички! И за да ви омилостивя след този рисков поздрав, ви предлагам още едно уиски ревю. Ще играя още по-хазартно след началното приветствие, разкривайки, че днес ще си говорим за бърбън. Моите наблюдения са, че тази категория уиски не се приема толкова топло и често се пренебрегва. Бих се радвал да останете тук до края на представянето ми, дори и да не сте фенове на американската дестилационна традиция, защото този царевичен дестилат, освен с нестандартна визия на стъклото и етикета, може да се похвали и с никак не лоши вкусови качества. Напитката от снимката носи името Noah’s Mill Kentucky straight bourbon и може би ще ви изненадам, че дестилерия с подобно име не съществува. Нищо нечувано – просто компания е закупила бъчви с бърбън, произведен другаде, който е бутилирала под името „Ноас Мил“. В следващите редове накратко ще ви подскажа защо и как се е случило това.


Noah’s Mill е стрейт бърбън от Кентъки – кой точно го е дестилирал няма как да знаем, защото тази информация остава неизвестна за купувача. Уискито се предлага на партиди, като конкретната, която опитвам е с № 15-18. Алкохолното му съдържание е 57.15% или 114.3 proof. Стрейт бърбънът не съдържа оцветител карамел е150 и това, което виждаме е наситеност, дължаща се на взаимодействието на алкохола с новия дъб. Предходните версии са посочвали означение на възраста си, но актуалните представители пропускат този атрибут.

Аромат – спомен за мириса на банани, печени фъстъци, карамел, пикантни подправки, карамфил, анасон, сладост, смлян пипер, спомен за мирис като от десерт с череши. Долових още нотки сушени червени плодове, спомен за ръж, малини, слаба парфюмност, шоколад, шоколадово десертче от типа на кекс или брауни с червен плод или сладко от такъв. Мирисът стои интензивно и леко младежки. След минути шоколадовите и плодовите нотки се засилват. С вода – ванилов крем или подобен нему като от пълнеж от кроасан, отново плодови щрихи, напомнящи на тъмни сушени плодове. Вкус – сладост, карамел, слаба пикантност, плодов мотив от тъмната гама, спомен за ръж, асоциация с плодов бонбон, нотки свеж плод, прокрадва се и пикантност. С вода – пикантност, дървесното влияние изпъква. Лека сухота, чувство на трохи, джинджифил. Финал – къс до среден, щедра сладост, пикантност, млечен шоколад, слаба сухота, карамел, зрял портокал, ръж и слаби танини. С вода – влиянието на дървото излиза на преден план.