
Най-много ми харесват съботите, в които навън студеното време вече ни нашепва, че ни очакват празниците от края на годината. Не си падам по лятото и всяка година нетърпеливо разлиствам календара, докато на финала остане само един лист – този с месец декември. Днешният ден бе особено приятен – с Яна си спретнахме една сравнително дълга разходка из града, който леко опустя заради ниските температури и в ранните вечерни часове сядам пред екрана с вкусната задача да ви разкажа за едно от новите за мен уискита, които опитах по време на Уиски шоуто от края на октомври – става дума за японското Чичибу /Chichibu/, което извън България вече жъне сериозни успехи по отношение на продажбите си и версиите му, пълнени само от по една бъчва се разграбват от любителите. В днешната статия с № 899 ще ви поговоря за опушената му разновидност, посветена на десетата година от основаването на дестилерията – да, тя е млада, но зад нея стои човек с богат исторически опит в бранша, произвеждащ наистина японско уиски. Това последното е особено важно, тъй като завишеното търсене на уиски от Япония доведе до парадокса компании да закупуват уиски от Европа/ Америка, което единствено съхраняват и бутилират в Япония, но поради законови непълноти го означават като „японско уиски“. Чичибу имат подобен бленд, но не са скрили информацията за произхода на компонентите му /World blend/, за разлика от други конкуренти.

Дестилерията Чичибу е основана от Ичиро Акуто през новия 21-ви век в префектура Сайтама, като производството стартира през 2008г. Родът му се е занимавал векове с производство на саке, а баща му основава легендарната японска дестилерия Ханюи /Hanuy/, която вече не съществува и останалите запаси от нея са особено ценни и все по-редки. Последните няколкостотин бурета са били придобити от Ичиро, което му помага в началото на бизнес начинанието му – с буретата Акуто успява да пусне на пазара и серията от уиски с етикети от карти, които са продукт с висока колекционерска стойност. Получава се така, че фамилията му продава алкохолния си бизнес заради финансови затруднения, но Акуто изкупува бъчвите от Ханюи.
Обемът на производството в Чичибу е повече от скромен – на годишна база не надхвърля около 100 хиляди литра алкохол, базиран на местен и вносен ечемик, дестилиран през медните казани, които са изработени в Ротъс, Шотландия от рода Форсайт, който прави казаните и за шотландските дестилерии. В кратък период от годината се произвежда и опушено уиски. Ползват се различни видове винени бурета и такива от САЩ.
Както се досещате, аз все още не съм имал честта да посетя градчето Чичибу и намиращата се в него едноименна дестилерия. За щастие в интернет има вече достатъчно информация за нея, включително и снимки от вътрешността ѝ. В този сайт е поместена доста приятна статия по темата.
Първият ми досег с Чичибу е днешното представяне на опушената версия Ichiro`s Malt, напълнена по повод десетия рожден ден на дестилерията. Уискито е отлежавало за няколко години /whiskybasе сочи 5/ в екс-бърбън бурета. Цветът не е манипулиран с карамел е150, течността не е студено филтрирана и е бутилирана при 55,5% алкохол.

Аромат – сладка опушеност, зелени лешници, прегорял крем брюле или крем карамел, прилика с Kilchoman Machir Bay, дим, медикамент, сладникав жълт плод, банани, пикантност. Не се усеща младоликост или спиртност. Спомен за бял шоколад, кекс или подобен сладкиш полят с шоколад, слаб спомен за лимон, зелено грозде, пъпеши. Постепенно се засили усещането за екзотични плодове, което успява да пробие интензивната опушеност. С вода – печено геврече и още опушеност. Вкус – щедра сладост, спомен за лимонада, интензивна опушеност, въглен, прах, спомен за жълт екзотичен плод, джинджифил, киви, лека сухота. Отприщва слюноотделянето. С вода – сладост, намек за свеж жълт плод и още опушеност. Финал – среден до траен, сладост, интензивна опушена нотка, лимонена кора, слаба киселинност, жълти ябълки, мента, нагарчащи лешници, приятна асоциация с марината от кисели краставички. С вода танини, цитрусови нотки, сладост и опушеност.
Оценка: 85/100 /последвайте линка за още подобни статии/. Цена: между 300 и 400 лв., по спомен.
В обобщение: японско уиски в Айла стил, при което свежите плодови усещания опитват да пробият интензивното влияние на торфа.