Живеем във времената на засилена уиски консумация, водеща резонно до увеличено производство. Освен традиционните страни производители, на пазара вече можем да срещнем и продукти от по-екзотични държави, които съзнанието ни може би не асоциира с културата на дестилацията на алкохол – Тайван, Австралия/ Тасмания, Нова Зеландия, ЮАР, Исландия. Дори Индия вече заяви своите претенции да намери място на световния уиски атлас – може би сте чували за индийското уиски Амрут /Amrut/. Освен него страната, дала ни „Книгата на любовта“ и пикантните подправки предлага още една течност, заслужаваща внимание – малцовото уиски Пол Джон /Paul John/, което отскоро се дистрибутира официално и в България. Именно продукт, носещ това име искам да ви представя днес – Paul John Brilliance /Пол Джон Брилиънс/ е индийско едномалцово уиски, бутилирано при 46% алкохолно съдържание, в натурален цвят и в отсъствие на студена филтрация. А кой по-точно е Пол Джон?
Пол Джон /Paul John/ е марка едномалцово уиски, произвеждано от компанията „John Distilleries Ltd“ в Гоа, Индия. Гоа е най-малкият индийски щат, влияние върху който са оказали и европейските колонизатори /най-големият град се нарича Вашку да Гама и носи името на португалския мореплавател/. Освен с големината си, щатът се слави и с красивите си плажове, разположени на Арабско море и с факта, че е един от най-богатите в Индия и стандартът на живот е по-висок. Може би тези фактори предопределят и появата на едномалцовото уиски, което се бутилира само за износ, отличаващо се от евтиното уиски за вътрешния пазар, в което често има примеси от захарна тръстика.
Компанията носи името на своя основател – Paul P. John. Началото е положено през 1992г. с идеята да произвежда достъпен алкохол – бренди, вино и уиски за индийския пазар. Малцово уиски идва на дневен ред едва от 2008г., а първият дестилат с името „Paul John“ дебютира през 2012г., когато е представен в Лондон. Оттогава портфолиото се разширява и включва 7 вариации на едномалцовото уиски Пол Джон, разпространявани вече в над 22 страни.
Дестилерията разполага с малки по обем медни казани, изработени в Индия, които могат да произвеждат до 3000 литра алкохол на ден. Произвежда опушено и опушено уиски, торфът за което се внася от Великобритания /предимно от о-в Айла/. За отлежаването на спирта се ползват бъчви от бърбън, в които алкохолът отлежава няколко години. Заради климатичните условия /високите температури и влажност/ загубите при стареенето са по-високи от тези в Шотландия. Но пък същите условия спомагат за по-бързото съзряване на алкохола, бутилиран след 4-5 години на матурация.
Аромат – ванилия, круши/ ябълки, печени ябълки, щрудел, лека кисела нотка, отчетлив плодов мирис, носещ сладост. Напомни ми на накиснатия във вода смлян малц. Долавя се свежест, доза парфюмност, спомен за ацетон, подправки /дафинов лист/ и спиртност. Може би бяла халва, пакетче с билков чай, дървесина, малц, прясно изпечена франзела и мая. С вода – подправки, тревиста свежест, плодова сладост и бонбонено-ванилова нотка. Вкус – сладост, малц, приятна пикантност, свеж плодов нюанс, оставя чувство на лека сухота, джинджифил, цитрусова кора, зърнена/ зелена нотка. Не бих предположил, че е толкова млад дестилат. С вода – още сладост, пикантност, свежест, зелена тревистост, крем брюле. Финал – среден, слаби танини, следвани от малцова сладост, мента, масленост, заменена от сухота, пикантност, асоциация с жълто-зелен плод. С вода – цветна нотка, плодове, намек за череши, слаба асоциация с праскови, танини, ядки от кайсии и горчив бадем.
Оценка: 84/100. Цена: около 100 лв.
В обобщение: уискито не предлага нищо епохално, но ако се абстрахираме от предубеждението си, бихме могли да останем доволни от него. На мен ми хареса.