Първата новост, с която започвам прегледа касае проекта Храм на уискито и условно можем да я наречем „Покажи какво се крие в бара, шкафа ти“.
сн. интернет |
Нови дестилати на BenRiach и GlenDronach distillery.
BenRiach single cask.
На пазара се презентират девет нови уискита от Бенриак, пълнени само от една бъчва или т.нар. „single cask“, на възраст между 14 и 38 години, отлежавали в шери бъчви, в бърбън бъчви или в такива от порто Tawny. Някои от дестилатите, като този от снимката са торфени, но предполагам, че торфът ще е много „благ“, тъй като с времето фенолното съдържание на финалния продукт отслабва.
Whiskyexperts публикуваха и подробна информация за деветте дестилата:
„1976“ cask # 541 / 38 years old / Bourbon Barrel / Peated / 48.8% vol.
„1979“ cask # 517 / 35 years old / Bourbon Barrel / Peated / 46.9% vol.
„1985“ cask # 10318 / 29 years old / Bourbon Barrel / Peated / 49.0%vol.
„1987“ cask # 3825 / 27 years old / Tawny Port Hogshead / Tawny Port Finish / 52.9% vol.
„1990“ cask # 4936 / 25 years old / Bourbon Barrel / Classic Speyside / 50.4% vol.
„1995“ cask # 74743 / 20 years old / Bourbon Barrel / Classic Speyside / 58.9% vol.
„1998“ cask # 6394 / 17 years old / Pedro Ximenez Sherry Puncheon / Triple Distilled / Pedro Ximenez Sherry Finish / 57.5% vol.
„1999“ cask # 8687 / 15 years old / Oloroso Sherry Puncheon / Oloroso Sherry Finish / 56.1% vol.
„2000“ cask # 69116 / 14 years old / Bourbon Barrel / Classic Speyside / 56.3% vol.
За пояснение:
– peated = торф
– cask = бъчва
– barrel = бърбън бъчва
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново лимитирано уиски от GlenDronach.
GlenDronach 20 y.o. Octaves PX cask finish single malt whisky
20-годишният дестилат е прекарал почти целия си живот в бъчви от шери олоросо, преди да изкара финалната част от стареенето си в бъчви, наречени Octaves. Същите са изградени също от дъб и преди уисикто са съхранявали шери Педро Хименез, но са значително по-малки като обем от т.нар. Sherry butts, които са с вместимост от около 600 литра. „Октавите“ са с обем от 1/8 от техния и този вид бъчви позволява по-бързо стареене на уискито.
Уискито от партидата е дестилирана на 23.09.1994г. и се разпределя в 371 бутилки, индивидуално номерирани. Очакват се скоро и в България, но количествата са наистина ограничени.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски и от Jack Daniel`s.
Jack Daniel’s Sinatra Century Tennessee whiskey.
Ново юбилейно уиски от Джак Даниелс. Този път е посветено на 100 рожден ден на Франк Синатра, популярен освен с ненадминатия си глас и с любовта си към уискито на Даниелс.
Течността е 50-градусова и се презентира в стилна кожена кутия, в която може да се открие и неиздавани запис от изпълнения на Синатра, както и книга, посветена на живота му. Уискито, партидата, пък е пълнено само от 100 селектирани бъчви.
Цената на бутилката е 500 $ /евро?/ и ще се предлага по летищата.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от Laphroaig.
Laphroaig 16 y.o. single malt whisky.
Първото 16-годишно, официално бутилирано от дестилерията, уиски Лафройг ще дебютира в магазините по летищата от края на този месец. Наскоро Лафройг представи 15-годишния дестилат, който заменя Laphroaig 18 y.o.
Новото 16-годишно уиски, 48,4 %, е лимитирано издание/ поне така се твърди/ и ще се предлага в магазините по летищата за 45 €. Уловката? Става въпрос за 375 мл. бутилка.
Вдъхновение за него е почерпено от рожден ден N 200 на дестилерията, основана през 1815г.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Нов дизайн на уиски на Johnnie Walker.
John Walker & Sons XR 21 y.o. blended whisky.
Нов дизайн на съществуващото вече 21-годишно смесено уиски John Walker & Sons 21 се намира в магазините по летищата.
Дизайнът е променен в духа на арт-стила от 20-те години на 20-ти век, когато пра-правнукът на Джон Уокър – Александър Уокър, е бил мастър блендър в компанията. За приноса си към популяризиране на британската култура Акександър Уокър е въздигнат в рицарско звание, затова и по кутията и бутилката може да се открият кръстове.
А монархът, който го е сторил е Джордж Пети/ King George The Fifth/ , на когото е посветено и едно от ултра скъпите и навярно вкусно уискита на Диажио/ компанията, собственик на марката Johnnie Walker/.
Цена? Имайки предвид, че стандартният 21-годишен бленд сега върви за около 130-140 €, се съмнявам новият дизайн да се търгува за по-малка стойност.
Все още не съм пробвал 21-годишното уиски, но се надявам да го направя по-скоро и да споделя с вас впечатленията си от дестилата.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Нов дизайн на Chivas Regal 12 y.o. blended whisky
Chivas Regal 12 y.o. blended whisky, “Made for Gentlemen”.
Редизайн и на бутилката, по-скоро етикета и най-вече кутията на 12-годишният Шивъс Рийгъл /познат ни и като Чивас Регал/. Хората от Перно пускат нова версия, съвместно с дизайнера Тим Литъл, който съсредоточава усилията си върху изработката на качествени кожени обувки. Именно тези си знания и умения използва и при направата на новата кутия.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от Килкоман /Килхоман/.
Kilchoman 2008 Vintage single malt whisky.
От понеделник малката дестилерия от о-в Айла пуска своето 7-годишно уиски, отлежавало в бърбън бъчви от дестилерията на Buffalo Trace.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от Longrow /Springbank distillery/.
Longrow Red, Pinot Noir casks 12 y.o. single malt whisky.
Ново уиски от дестилерията на Springbank, произвеждаща едномалцовите уискита на Springbank, Longrow и Hazelburn. Уискито е 12-годишно, като последната година изкарва в бъчви от Пино Ноар от Нова Зеландия и се бутилира при 52,9 %. Само 9000 бутилки се пускат на пазара при цена от около 60 £.
Ако някога ми попадне подобна бутилка с удоволствие бих си я взел, тъй като очаквам едно комплексно уиски с плодово-торфен характер.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от Macduff distillery.
Deveron 10, 12 & 18 y.o. single malt whisky.
Кога и дали ще се появят тук още не знам, тъй като нямат официален внос. На външен вид са симпатични и приличат на странни магически отвари.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от дестилерията на Royal Brackla
Royal Brackla 12, 16, 21 y.o. single malt whisky.
Бакарди, собствениците на John Dewar & Sons, съответно на марката Dewar`s blended whisky, пускат на пазара три официални версии от друга от своите дестилерии- тази на Royal Brackla.
Не се притеснявайте ако не ви е позната- не знам колко нейни едномалцови дестилати са пуснати на пазара, но със сигурност не са много. Продукцията `и за сметка на това попада често именно в смесеното, бленд уиски на Дюарс, което е и най-продаваното смесено уиски в САЩ.
Макар и неизвестна, дестилерията има славно минало. Основана е през 1812г. от капитан Уилям Фрейзър, като през 1835г. към първоначалното име Brackla по нареждане на крал Уилям Четвърти било добавено и описание „кралски“ – Royal, и дестилерията започнала да снабдява кралския двор с уиски.
Очакват се от следващия месец.
И като заговорих за уиски ще спомена, че трите нови напитки се очаква да бъдат с 40% алкохолно съдържание, по подобие на продуктите на Aberfeldy – друга дестилерия на Бакарди.
П.С. В блога вече е налимно представяне на Royal Brackla 12 y.o. single malt whisky
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от Monde Shuzo Distillery.
Fujikai 10 y.o. single malt whisky.
Противно на наложената от големите компании тенденция по спиране на някои от дестилатите с означение на възраст, на пазара ще се появи ново японско уиски на 10-годишна възраст.
То идва от Monde Shuzo Distillery, малка японска дестилерия, произвеждаща и вино. Отлежало е 10 години в бърбън бъчви, като като се бутилира при 43%. Партидата е само от около 8000 бутилки и ще се разпространява посредством френска компания вносител на алкохол.
Цената не е ясна, но не вярвам да бъде една от най-ниските. Бутилките са с вместимост от 500 мл.
Дано някога попадне и тук.
––––––––––––––––––––––––––-
––––––––––––––––––––––––––-
Ново уиски от Glenmorangie.
Става въпрос за 7-мият представител на Private линията на Гленморанджи – този път ще се казва Glenmorangie Milsean. Информацията все още не е потвърдена официално от дестилерията, но в масивите на регистрационните американски власти е открита бъдещата визия на етикета, който следва да се появи на пазара през януари идната година /по утвърдената практика/. Уискито ще бъде 46-градусово и след първоначалния период на отлежаване в бъчви от бърбън финишира съзряването си в допълнително обгорени винени бъчви. Възрастта му още не е ясна, но навярно ще бъде между 10-18 години, ако съдим от предходните версии на линията.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Ново уиски от дестилерията на Bowmore /Боумор/.
Bowmore Mizunara Cask finish single malt whisky.
Ново уиски от шотландската дестилерия на Боумор, намираща се на о-в Айла и и известна както с опушените си дестилати, така и с ранната си година на основаване/ 1779г. ако не бъркам/.
Уискито за този Боумор идва от началото на 90-те години, като финалните три години прекарва в бъчви от японски дъб мизунара. Това мисля, че е и първото шотландско уиски, отлежавало в такива бъчви. Уискито представлява смес от различни едномалцови уискита на Боумор, отлежавали в бъчви от бърбън и шери, преди финалните три години. Партидата ще бъде от 2000 бутилки и ще бъде на разположение на клиенти от САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Швеция, Япония и на магазините по летищата от 01.09.2015г.
Цена: около 750 £.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Нов бърбън от Four Roses.
Four Roses Small batch 2015 Kentucky straight bourbon.
Повод за тази статия е новото издание на бърбъна Four Roses Small batch 2015, който излиза в САЩ /излишно е да казвам, че искам да го опитам/. Тазгодишният представител е посветен на напускащия поста на мастърс дестилър в компанията, собственост на японците от Kirin – Джим Рътлидж и замяната му от Брент Елиът.
Бърбънът е доста старичък по американските стандарти – най-младият му компонент е 11-годишен, а най-старата бъчва е 16-годишна. Споделял съм вече, че по принцип американските дестилати стареят до 4-6 години по ред икономически и климатични причини, затова и тази крехка от гледна точка на шотландското уиски възраст е завидна.
Бърбънът ще бъде 54-градусово кехлибарено сладострастие, което ако попадне в Европа гони цени от над 150-200 €. Очакват се около 12 хил. бутилки, лично номерирани от Рътлидж. Голямо писане го чака преди заслужената почивка.
В началото ви загатнах за слабостта ми към някои от продуктите на Four Roses/който е изключително популярен в. ..Япония/ . Имайте предвид, че хората от дестилерията ползват две различни рецепти за кашата, която се дестилира, като разполагат и с 5 вида мая, която придава различен характер на финалния продукт. С други думи, могат да произвеждат 10 различни бърбъна. Вкусно, нали?
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Нов бърбън от Maker`s mark distillery.
Maker`s 46 cask strength Kentucky straight bourbon.
Maker`s Mark са американска дестилерия, известна с това, че прави адски добър бърбън, но пък не предлага много нови продукти, за разлика от други производители. Ето защо, когато обявят нещо ново ценителите наострят уши. Новото в случая е по-силната, неразредена с вода версия на чудесния бърбън Maker`s 46, който успях да пробвам, благодарение на няколко приятели /на снимката/.
Новият продукт ще се предлага за 40$ за бутилка от 375 мл, която ще се предлага само в дестилерията в Лорето, Кентъки.
Съдейки по качествата на Maker`s 46 мога само да съжалявам, че тази вкусотия става още по-недостъпна, тъй като наистина е отличен продукт. Ревюто му е налично в блога.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Нови дестилати от Buffalo Trace distillery.
Buffalo Trace Antique Collection 2015.
Дестилерията на Бъфало Трейс представи актуалните си премиум бърбъни, част от поредицата Antique Collection. Тя се състои от:
George T. Stagg Kentucky straight bourbon 69%
William Larue Weller 12 y.o. Kentucky straight bourbon 67%
Thomas H. Handy Rye 6 y.o. straight rye whiskey 63%
Eagle Rare 17 y.o. Kentucky straight bourbon
Sazerac Rye 18 y.o. straight rye whiskey
Препоръчителната им цена е 80$, но в Европа струват над 200€. тук още не съм ги срещал, но бих желал да ги опитам, тъй като ми звучат доста обещаващо.
П.С. Във френски сайт всяка от бутилките беше над 1000 евро.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Нова шотландска дестилерия.
Holyrood Park Distillery отваря врати
Нова шотландска дестилерия се очаква да заработи в Единбург от следващата година. Става въпрос за Holyrood Park Distillery, основана от Дейвид Робъртсън – готин мъжага, на чиито клас, посветен на Dalmore single malt whisky, успях да присъствам на миналия Уиски фест.
Проектът струва около 2 млн. £ и осигурява работа на 25 човека. Поизводственият обем е малък – за първата година около 100 хил. литра, а впоследствие до 250 хиляди.
Първото уиски от дестилерията навярно ще видим след около 4-5 години.
Тази новина радва и подозирам, че Дейвид ще прави наистина качествено уиски, каквото е проузвеждано и в предишната му месторабота – дестилерията на Dalmore.
Успех! 🙂
––––––––––––––––––––––––––-
С това днешния обзор на новините се изчерпва.
Наздраве, приятели!
Качество преди количество!