Dark Mode On / Off

Jack Daniel’s Bonded Rye Tennessee Rye whiskey

 Не мога да се сетя откога датира последното ревю на продукт на Джак Даниелс в блога. Навярно са изминали поне 6-7 години, през които така и не откривах резон да се завърна към най-популярния уиски бранд от Тенеси /Дикел, прощавай/. Но в последните няколко години хората от Браун-Форман, които притежават Джак Даниелс, а и не само него, решиха да обновят и разширят портфолиото на марката, включително и за нашите европейски ширини. В САЩ отдавна си получават различни шарени и разчупени експресии, но до скоро нашият континент оставаше леко в забвение. Но преди година-две ситуацията се измени и в продажба бяха пуснати т.нар. „barrel proof“ версии с Джак, пълени с градуса на бъчвата /намигвам – очаквайте ревю на бутилките във фон, които са именно пълнени при тези условия/, както и експресиите, част от търговската линия, в която изначално бяха включени Jack Daniel’s Bonded Tennessee Whiskey и Triple Mash Blended straight whiskey. Към тях отскоро се присъедини и Jack Daniel’s Bonded Rye, Bottled-in-Bond Tennessee Rye whiskey, което именно ревюирам днес. Да не пропусна да отбележа и новия едномалцов Джак, предлаган в летищните магазини, който също е част от тази новаторска тенденция.

 Когато преди няколко месеца за първи път видях този нов ръжен Джак, бях наясно, че трябва да го закупя, а след това и да ви разкажа за него. Не знам доколко ви е познат този стил на американското уиски производство, но ако ви попадне ръжено уиски /било от Кентъки или от друг щат/, моят съвет е да го опитате. Ръжта дава особен привкус на уискито и макар ръжените уискита да са роднини на бърбъна, лесно се долавя малко по-чудатия им характер. Мой приятел дори ги определя като еквивалент на опушените уискита от Шотландия. Не като профил /на ниво аромат и вкус паралел между тях е немислим/, а като по-нетипично изживяване. А ако срещнете и ръжения Джак, съветът ми ще бъде още по-актуален, тъй като той е пред мен и основавам препоръките си на непосредствения контакт с него.

 Преди да премина към същината на отзивите си, нека помогна с разшифроването на етикета на уискито. Стана ясно, че то е от категорията на ръжените дестилати – в сайта Breakingbourbon бе посочено, че съдържанието на тази зърнена култура в кашата му е 70%, а останалите 30% са отредени на царевицата и малцирания ечемик. По-любопитното обаче е до отбележим, че Jack Daniel’s Bonded Rye /по-скоро младият току-що дестилиран алкохол, който ще се превърне в тази напитка/, като типичен представител на Тенеси школата, преди да бъде затворен в бурето за отлежаване, бива филтриран през слоевете въглени от кленово дърво. При повечето бърбъни и ръжени уискита от Кентъки този процес е непознат. Още по-приятно е допълнението на етикета, че уискито покрива критериите, за да бъде класифицирано като Bottled-in-Bond алкохолен продукт.

 Страничният етикет ясно /на английски/ дефинира това понятие. То ще рече, че уискито е добито и отлежавало съобразно акта от 1897г., а именно, че е получено в една дестилериая, през един дестилационен сезон, че е отлежавало в склад под правителствен контрол, че е на минимум 4 години, прекарани в нови обгорени бурета от американски дъб, че е бутилирано на 50% алкохолно съдържание и че цветът му не е манипулиран по какъвто и да било начин.

 Аромат – киселинност, нотки малини, сладко от череши, ферментиращи праскови и ябълки, крем малина/ ягода, балсамико. Пикантност, захарно петле, ванилия, портокал, карамфил, ябълков щрудел, ванилов сладкиш с череши, зелен мотив, диня. Усещане като от сироп за кашлица с плодов мирис. С вода – карамел, ръжен хляб и още от споменатите асоциации. Вкус – сладост, дървесност, пикантност, сухота, чили, зрели кайсии и праскови, карамел, усещане за обгорено, какао, червени плодове, плодово боле. С вода – сладост, спомен за хапче за гърло или сироп за кашлица с билково-плодов вкус. Финал – среден, пикантност, слаба сладост, дървесност, сухота, плодов мотив от червената гама, цитрусова кора, костилков плод /праскови или нектарини/. С вода – сгряваща пикантност, ментов бонбон с вкус на червен плод, дървесност /нотка шкаф/, бонбони пияни вишни.

 Оценка: 86/100. Цена: около 80 лева.

 В обобщение: ръжено уиски с плодов характер и с приятно дървесно влияние.   

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Препоръчани статии