Някъде през декември /в статия от 10.12./ за последно стана дума за намиращата се в Спейсайд, Шотландия, дестилерия на Аберлауър /Аберлор/, когато ревюирах нейната 10-годишна експресия. Почти два месеца по-късно продължавам темата, подхваната през 2023г., а именно да търсим удачен за моите предпочитания представител на производителя, притежаван понастоящем от френския алкохолен гигант Перно Рикар. В линия съм строил още четири негови уискита, всяко на по 18 години, но преди и да си помисля за техните гастроли тук, искам да ви дам отзивите си от може би най-интензивния представител на дестилерията – уискито, бутилирано без посочена възраст, но с градуса на бъчвата /приемете го с условност – тук то се пълни на партиди от десетки, а може и от повече бурета/, което ни е известно с търговското име Абуна /A`bunadh/ и превеждащо се като „оригинален“.
В досегашната 10-годишна история на блога Храм на уискито за Aberlour A`bunadh съм писал три пъти /с днешното включване ги правим четири, като нямам намерение да спирам до тук/ – през април 2017г. ревюирах уиски от партида 55 /може да прегледате всяка една от статиите през съответните линкове тук/, също през април 2017г. опитах и партида 13, а месец по-рано и партида 46. Във всяка една от срещите с разновидностите на Абуна откривах приятни черти, но не до такава степен, че да ме накарат да се влюбя до полуда в концепцията за младолико уиски с много сериозен градус. Може би просто днес съм в добро настроение или рецепторите ми са претърпяли еволюция, но благинката от партида 75, която виждате като модел на снимките, ми хареса повече от останалите. Поне, съдейки по оценките и отзивите си от тях. Но преди да премина нататък, нека благодаря на мой приятел, който ми предостави бутилката си – Игнате, наздраве! 🙂
Ако не броим новия курс на бърбън отлежаване, който Аберлауър пое с Alba, NAS версиите с градуса на бъчвата на спиртоварната се основават изцяло на шери отлежаване – партида 75 се придържа към този постулат. Понастоящем не съм сигурен до кой номер във веригата достигна дестилерията – знам, че Batch 75 се появи в продажба през 2022г.
Уискито не е студено филтрирано и се представя с градуса, получен от комбинирането на различните шери бъчви /тубусът сочи, че са първо пълнене/ – тук е 60.9%, което си гранична хипотеза с ракетното гориво. Не знам дали заради месеците, в които бутилката стоя отворена или поради друга причина, но благинката стои пивко и при този градус. Аз обаче добавях щедро вода три пъти. Нищо обаче не се казва за цвета.
Аромат – спомен за мириса на плодово сладко от червени плодове, череши, вишни, сок от вишни, канела, пикантност, охлаждащо усещане, сок от малини/ ягоди, плодово боле, сладко от ягоди, ароматизиран тютюн за наргиле /отново в гамата на червените плодове/, малинов чийзкейк, сушени сини сливи, десерт с червени сливи, билки от типа на индрише. С вода – локум, плодов сок, прегоряло сладко от ягоди. С второ добавяне на вода – сладки карамелизирани пуканки, топинг от червен плод, нотки ацетон, сушени кайсии и интересна прилика с бърбън. С трето добавяне на вода – сладка тъмна бира или Red ale. Вкус – сладост, чили, тъмни и червени плодове, плодов сладкиш, праскови, изсмуква влагата от езика. С вода – сладост, следи от шери, чувство на трохи, червен плод. С второ добавяне на вода – пикантност и дървесност. С трето добавяне на вода – форма на свежест, винени нотки, спомен за поляти с карамел макарони на фурна, дървесност. Финал – среден, сгряващ, нотки тъмен шоколад, нагарчащи ядки, и тук прилика с бърбън, сладост, последваща сухота. С вода – интензивен, сладост, сладък цитрус и червен плод. С второ добавяне – череши, грейпфрут, дървесност. С трето добавяне – без съществена промяна.
Оценка: 87/100. Цена: около 130 лева.
В обобщение: модерна шери бомба, при която на моменти долових и прилика с бърбън влияние.
Здравей Владо,
Случайно попаднах на това
https://balkanauction.com/bg/auction/7374860
ако те интересува.
поздрави,
Илия
Илия, здравей!
Нито сайтът, нито продавачът са ми известни. Аз не бих играл.
Поздрави!
Владо