През 1842г. в Абърдийн Джордж Дънкан полага основите на компанията, която по-късно ще придобие актуалното си наименование – „Cadenhead“. Бизнесът потръгнал добре и скоро към Дънкан се присъединил Уилям Кейдънхед, който след смъртта на Дънкан в края на 50-те години на 19-ти век поел цялостния контрол върху фирмата, чието име променил по своята фамилия. Под ръководството на Кейдънхед търговските дела придобили солидни цифрови форми и приходите позволили бизнесът да се разрастне. През 1904г. Кейдънхед починал и бил наследен от пременника си – Робърт Дути, който задал модерния курс на компанията, позволил ѝ да оцелее предстоящите трудности. По инициатива на Дути на пазара били пуснати две собствени на „Кейдънхед“ марки уиски.
На бутилката е изобразен именно Уилям Кейдънхед, благодарение на който са положени основите на успешно търговско начинание, обхващащо повече от 175 години. Още по-интересно обаче е съдържимото в шишето. В началото стана дума, че уискито е смесено, т.е. бленд, включващ един или повече малцови дестилати и едно или повече зърнени уискита. Това е законовата дефиниция за категорията на смесените уискита. Сега обаче става наистина шарено и разчупено. На страничния етикет, който съм снимал, е отразено, че съотношението между малц и зърнен дестилат е 65/35 % в ползна на малцовото уиски. Не са много блендовете от настоящето, които ползват подобва пропорция, а още по-малко са тези, които дефинират разпределението им.
Още по-красива е ситуацията с отлежаването. Тези бутилки на „Кейдънхед“ произлизат от своеобразна солера система на отлежаване на бъчвата, аналогична в някаква степен и на традиционния подход по отлежаване на шери олоросо. Не на онова, което се ползва са обогатяване на буретата с уиски. Това ще рече, че хората от Кейдънхед допълват бъчвата, от която са напълнени бутилки с дестилати от други бурета, така че в първоначално ползваното буре остава уиски от първата партида. Загатнах, че ревюирам партида 2. Тя се базира на първата вариация, при която буре със смесено уиски /не е ясно кои дестилати са включени в него/ е подсилено с бъчви от 20-годишен Гленротъс и 20-годишен Стратклайд, което е зърнено уиски. От така селектирания запас е била бутилирана партида 1. За направата на партида 2, която описвам, към остатъчното количество от първия бач, са прибавени отново 20-годишен Стратклайд, но този път малцът е 20-годишен Бенринес. Звучи едновременно объркано, но заедно с това и доста вкусно. Описанието на технологията по отлежаването приключвам с вметката, че на пазара се появи и трета партида, която се търгуваше и тук за под сто лева. Аз не успях да си намеря бутилка, но знам, че мои колеги го направиха и останаха доста доволни.
Остана да си кажем ред-два и за градуса на уискито. Алкохолното съдържание е 46%. Уискито не е студено филтрирано, а цветът му се дължи на контакта на алкохола със сърцевината на бурето/ буретата, в които е съхранявано шери. Липсата на карамел е150 също е отразена на страничен етикет. Аз поне не се сещам за възможност за по-подробно запознаване на потребителя с характеристиките на уискито от използваната при Кейдънхед. Рекламните послания отсъстват, което кара очите на малцофила да сияят.
Аромат – спомен за мириса на кола, сладост, сладки череши и вишни, плодове боле с червени плодове, шери заемки, шоколад, в някаква степен ми напомни и на шери отлежал ирландски малц. Долових още асоциация с диня, но като аромат от бонбон или дъвка, както и с ягоди, но също като ухание от десерт. Разгадах още нотки смлян пипер, зрели праскови, орехов ликьор, доза севежст, печени фъстъци, карамелизирани ябълки, тютюн за наргиле с плодов мирис. С вода – усещане за компот или сладко от вишни. Асоцияция с порто отлежало уиски, какаов кекс, презрял банан. Вкус – щедра сладост, слаба пикантност, червени и тъмни плодове, зрял портокал, нотки какао, свежо усещане, слаби танини, дървесното влияние се откроява при второто отпиване. С вода – сладникав, но се появи и лека киселинност, сухота и танини. Финал – среден, слаба пикантност, танини, зърна от кафе, последваща сладост, отново усещане за ирландско уиски /този път пот стил/ с шери профил, костилков плод, слабо нагарчащи кайсиеви ядки. С вода – танини, пикантност, нагарчащи бадеми.