И в тази статия ще се опитам да ви върна в годините назад, когато наличностите на Макалън и Хайленд Парк, а и цените им към онзи момент, позволяват бутилирането и предлагането на смесеното уиски от снимката – Famous Grouse 18 y.o. blended malt whisky. Прословутата яребица е била и си е бест селър в сегмента на по-достъпното шотландско смесено уиски, като преди години е била най-радушно приетият бленд в рамките на самата Шотландия, от която произлиза. Поради това, че е разпознаваема и достъпна предполагам вече сте я срещали милион пъти в магазините и заведенията. Днес обаче не ви представям най-разпространеният `и вид, смесеното базово уиски, а нещо от старата школа – смесено малцово уиски, включващо единствено малцови /ечемични/ дестилати от шотландски дестилерии като Macallan и Highland Park /и не само/, при това бутилирани при завидната възраст от 18 години и при сериозно шери отлежаване. Не знам от кога, но този ботлинг за нещастие вече не се предлага, а ако го откриете някъде може би цената му ще бъде по-висока от първоначалната.
Историята на марката започва в края на 19-ти век и се свързва с Матю Глог, който тогава /постоянно забравям, че вече живеем в 21-ви, а не 20-ти век/ се занимавал с търговия. Имал си бакалия, с каквато разполагали повечето от основоположниците на известните нам марки смесени, бленд уискита по това време. Той не е дестилирал уиски, а го е купувал от дестилериите. Смесвал го е и го предлагал в наливна форма от бъчвите си. Бизнесът му потръгнал, натрупал състояние и през 1896г. компанията Матю Глог и Синове започнала предлагането на уиски с името The Grouse blend.
В края на века бизнесът се оглавявал от племенника нан Матю, носещ същото име. Дъщеря му, Филипа, нарисувала пъвия етикет с прословутата яребица, която по-късно щяла да бъде отъждествявана с марката. В началото на 20-ти век уискито им добило огромна популярност и това наложило вмъкването на определението „Famous“ в името на бранда. Бизнесът наистина вървял повече от добре и останал в семейни ръце още дълги години. Явно за благодарност към прародителя почти всички следващи управляващи от семейството носили името Матю. Изградени били складове и цехове за бутилиране.
Търговията обхванала и необятния пазар в САЩ, който жадно поглъщал всяко уиски след
преустановяването на безумието на т.нар. „Сух режим“. През 1970г. марката била придобита от „Highland Distillers“, за да се превърне в най-продаваното смесено уиски в Шотландия през 1980г. През 2002г. в рамките на дестилерията на Glenturret бил изграден своеобразен музей на Famous Grouse. Към настоящия момент Famous Grouse е част от групата Edrington, притежаваща дестилериите на Macallan и Highland park.
преустановяването на безумието на т.нар. „Сух режим“. През 1970г. марката била придобита от „Highland Distillers“, за да се превърне в най-продаваното смесено уиски в Шотландия през 1980г. През 2002г. в рамките на дестилерията на Glenturret бил изграден своеобразен музей на Famous Grouse. Към настоящия момент Famous Grouse е част от групата Edrington, притежаваща дестилериите на Macallan и Highland park.
Историятана бранда подсказва, че хората, ангажирани с производството му са били наясно какво правят в стремежа си да удовлетворят конкретното търсене. Проявление на усилията им е и смесеното малцово уиски, носещо пълнолетие и явен спомен за подсиленото вино шери. При производството му царевица/ пшеница не е ползвана, като е заменена изцяло от малцов дестилат, подбран по прецентка на мастър блендърите на Едрингтън. Кои точно дестилерии са били замесени в подготовката на конкретната партида няма как да знам, тъй като това е въпрос, който остава скрит за потребителя, но на етикета са посочени може би най-бележитите: Макалън и Хайленд Парк. Според мен участие имат и Glengoyne /Гленгойн/, Tamdhu /Тамду/, Bunnahabhain /Бунахабън/, Glenrothes /Гленротъс/ и Glenturret /Глентурет/, които дестилерии са били част от семейството на Едрингтън в дълги периоди и е резонно да си представим, че тяхно уиски е заело гръбнака на бленда. Самата течност е 43-градусова, но не знам дали е с подсилен цвят и дали е студено филтрирана. Благинката явно носи силен спомен за шери, но отново не разполагам с категорична информация какво по ред пълнене са бъчвите и дали няма и процент бърбън отлежало уиски.
Аромат – осезаемо шери влияние, леки борови мотиви като боров мед, борова дървесина, сладост, сладко от тъмен плод /сливи/, далечен спомен за облика на Хайленд Парк 18 с леките му опушени тонове, пикантност /карамфил и канела/, дървесност, сладкиш с боровинки или боровинков крем, плодова тарталета с тъмноплодов крем, свежест, която трудуно прозира под шери заемките. Оставя сгряващо усещане в носа, нотки карамелизирани портокалова кора, крем с кафе, като след минути карамеловият приток се засили, в съчетание с лека парфюмност и спомен за влажна дървесина. Споменът за слаба опушеност остава, като към нея добавям нотки сушени фурми и сини сливи, смляни ядки и кафе в сладкиш. Времето в чашата изкарва на преден план още шери. С вода – ванилово-карамелов крем, шери, дървесност и мед. Вкус – шери, обилна сладост, пикантност, която е доста отчетлива за 43%, дървесност, слаба асоциаця с нагарчащ какаов крем, сухота. При второто отпиване тя и пикантността се засилиха, като някак свежо стоеше споменът за банан като от бананов сладкиш. С вода – сладост, лек солен привкус, прах, по-слаба пикантност, ядки и тъмен сушен плод. Финал – среден, танини, дървесност, сгряващо усещане, бадеми, пикантност, какао, нагарчаща цитрусова кора, сухота, подправки и приглушен плодов мотив, който остана неразгадан. Малц. С вода – сладникаво-пикантен облик, шоколадови нотки и с по-високо какаово присъствие.
Оценка: 86-87/100. Цена: неизвестна.
В обобщение: добре напаснат пъзел от малцове, който се ръководи от облика на шерито.